Wszystkie kolekcje
Moje Projekty
Tablica kanban
Jak uzupełnić projekt w 100%?
Jak uzupełnić projekt w 100%?

Uzupełnijmy zakładki Prognoza, Zarządzanie i Rozliczenie!

Bartek avatar
Napisane przez Bartek
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Skoro już wiemy jak stworzyć projekt, pozostaje nam go uzupełnić! Im lepiej to zrobimy, tym więcej wniosków i statystyk będziemy w stanie uzyskać 📈

Widok środka projektu

Zacznijmy od lewej strony. "Menu podręczne" pomoże nam łatwo przełączać się między szczegółami bieżących zleceń - to taka nasza "mała tablica kanban".

W nagłówku z prawej strony widzimy także, że projekt składa się z 4 zakładek: Szczegóły, Prognoza, Zarządzanie i Rozliczenie. Za chwilę przejdziemy przez każdą z nich - zacznijmy od szczegółów!

Zakładka "Szczegóły"

Tutaj bez zaskoczenia - uzupełnimy podstawowe informacje o zleceniu oraz zanotujemy wszystko, co nam potrzebne. Dwie górne tabele - dane projektu i kontrahenta, są już przynamniej częściowo wypełnione. Żeby je edytować, kliknij w trzy kropki w prawym górnym rogu tabeli.

Dwie dolne tabele to komentarze do projektu oraz materiał do zamówienia. Żeby dodać wpis, wystarczy uzupełnić jego treść i nacisnąć przycisk "Wyślij", z prawej strony. By edytować wpis, wystarczy kliknąć na niego lewym przyciskiem myszy i zmienić jego treść.

A jaką treść tutaj wpisać? 😅 Komentarze do Projektu to miejsce na zapisanie ustaleń z klientem, rabatów, korespondencji itp. Materiał do zamówienia zaś to miejsce na zebranie... materiału do zamówienia! 😁 Przydatne, by niczego nie zapomnieć oraz w przypadku kiedy mamy pracownika biurowego (Pani ...., proszę zamówić ....).

Zakładka "Prognoza"

Jesteśmy gotowi, by przejść do prognozowania danych finansowych zlecenia. Pierwsze, co rzuca się w oczy po zmianie zakładki na "Prognoza", są trzy kolumny: "Przychody", "Koszty" i "Dochód".

Są tutaj podsumowania, w których za chwilę pojawią się wszystkie pozycje, które zaraz uzupełnimy. Niebawem wrócimy do tego miejsca! :)


Prognoza przychodów

W tej tabelce zbieramy wszystkie umowy z kontrahentem i inne źródła przychodów, wraz z ich nazwą, ceną jednostkową i ilością. W przypadku chęci zmiany pola danych są wciąż edytowalne, a jeśli trzeba usunąć jakąś pozycję, skorzystaj z przycisku "X" z jej prawej strony.

Prognoza materiałów


Listujemy tutaj wszystkie materiały, które będą nam potrzebne na zleceniu. Wpisujemy więc ich nazwę, ilość i cenę jednostkową.

Prognoza Materiałów Pomocniczych

Następna tabelka jest analogiczna, jednak tutaj listujemy mniejsze materiały pomocnicze.

Prognoza Kosztów Pracowników

W kolejnej tabelce - Prognoza Kosztów Pracowników, wyceniamy robociznę. Wpisujemy więc imię pracownika oraz ile dni, przez ile godzin i za jaką stawkę za roboczogodzinę będzie on pracować. Czynność powtarzamy dla każdego pracownika, który będzie brać udział przy projekcie.

Prognoza kosztów podwykonawców

W przypadku, kiedy korzystamy z usług podwykonawców, przydaje się kolejna tabelka. To odpowiednie miejsce, by uzupełnić koszty związane właśnie z podwykonawstwem.

Prognoza pozostałych kosztów

W ostatniej tabeli możemy prognozować pozostałe koszty, jakie mogą się nam przytrafić przy zleceniu.

Cofnijmy się teraz na górę zakładki "Prognoza" - do trzech tabel podsumowań, o których wspomnieliśmy na początku. Widzimy, że dane są uzupełnione:

  • w przychodach widzimy wszystkie umowy z kontrahentem

  • w kosztach widzimy ile będą nas kosztować materiały, materiały pomocnicze, pracownicy, podwykonawcy i inne

  • automatycznie przeliczył się także dochód ze zlecenia, zysk operacyjny, a biorąc pod uwagę ilość roboczogodzin, znamy także zysk z godziny pracy

Przeanalizuj czy wpisałeś wszystkie dane - następnie, u góry projektu, zmieńmy zakładkę na "Zarządzanie".

Zakładka "Zarządzanie"

Jest to zakładka zbudowana idealnie tak samo jak Prognoza, jednak wcześniej przewidywaliśmy przychody i koszty. Naszym zadaniem tutaj jest zapisywanie faktycznych przychodów i kosztów.

Zakładka "Rozliczenie"

Ta część projektu wygląda nieco inaczej, ale nadal działa na tych samych zasadach. U góry zakładki znów widzimy 3 kolumny z podsumowaniem: wartość projektu, wszystkie wpłaty oraz ile pozostaje do zapłaty. Oczywiście pojawią się tam dane, które zaraz uzupełnimy w tabelkach poniżej.

Pierwszą z nich jest wartość umówionych prac. Tutaj zapisujemy ile łącznie powinniśmy dostać pieniędzy od klienta oraz na jakiej podstawie (np. umowy).

W drugiej tabelce listujemy wszystkie zaliczki i wpłaty, notując ich nazwę, datę, wartość i formę płatności (gotówka/przelew).

W ostatniej tabelce zbieramy wszystkie faktury jakie wystawiliśmy klientowi, wraz z ich tytułem, numerem, datą i wartością. Do każdej z tych trzech wymienionych tabel możesz dopisać opis, komentarz - zostanie on dołączony do wydruku zestawień przydatnych do rozliczenia z klientem.*

Wróćmy teraz na górę zakładki, do kolumn z podsumowaniem. W lewej kolumnie Wartość Projektu widzimy wszystkie umowy jakie wpisaliśmy w pierwszej tabeli (wiemy więc ile łącznie powinniśmy otrzymać od klienta). W środkowej kolumnie zebraliśmy wszystkie wpłaty, zatem wiemy ile pieniędzy już otrzymaliśmy od klienta. W związku z tym w trzeciej tabeli, na podstawie wartości projektu, zaliczek i wystawionych faktur widzimy ile pieniędzy pozostaje do zapłaty 💲

Podsumowanie

Po takim uzupełnieniu projektu, widzimy odpowiednie dane na tablicy kanban, a także jesteśmy w stanie przeanalizować zlecenie, wyciągnąć wnioski oraz istotne statystyki. Im więcej informacji zapiszesz tutaj, tym bardziej odciążasz swoją głowę. Po co starać się zapamiętywać to, co można łatwo zebrać w SCCOT? 🤔

Pracuj mądrze, nie ciężko 🧠

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?